مو ایران ایرانی آمریکا ایرانی تروریسم

مو: ایران ایرانی آمریکا ایرانی تروریسم عربستان عربستان آمریکایی تروریستی دولت ترامپ داعش درایران

گت بلاگز اخبار اجتماعی بانک اطلاعات گرد و غبار تهیه می‌شود

مدیر طرح ملی گرد و غبار شرکت زمین شناسی از تهیه بانک اطلاعاتی جامعی از گرد و غبار خبر داد.

بانک اطلاعات گرد و غبار تهیه می‌شود

بانک اطلاعات گرد و غبار تهیه می شود

عبارات مهم : منابع

مدیر طرح ملی گرد و غبار شرکت زمین شناسی از تهیه بانک اطلاعاتی جامعی از گرد و غبار خبر داد.

رضا شهبازی درگفت وگو با ایسنا اظهارکرد: با شروع طرح ملی گرد و غبار در مرکز پژوهش های شرکت زمین شناسی، شناسایی کانون های فعال و بحرانی همراه با تعیین شاخصه های فیزیکی، شیمیایی و سایر آلاینده های گرد و غبار با منشاء داخلی یا خارجی با کمک تیم کارشناسی مجرب و اعتبار های آزمایشگاهی این مرکز مورد بررسی قرارگرفته اند.

بانک اطلاعات گرد و غبار تهیه می‌شود

وی افزود: تاکنون نمونه برداری در سطح بسیار گسترده ای در استان های خوزستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی (محدوده دریاچه ارومیه)، تهران، قزوین، البرز، سمنان، مرکزی، قم، اصفهان و خراسان جنوبی آخر یافته است.

وی ادامه داد: همچنین با همکاری سایر مراکز استانی شرکت نمونه برداری از استانهای سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، ایلام، هرمزگان، بوشهر و فارس در حال انجام است که با آخر آنها، بانک اطلاعاتی خوبی از شاخصه های فیزیکی و شیمیایی خاک و یا رسوبات سطحی در این پهنه ها بدست می آوریم و تکلیفمان با سطح زمین در آخر سال 96 روشن می شود.

مدیر طرح ملی گرد و غبار شرکت زمین شناسی از تهیه بانک اطلاعاتی جامعی از گرد و غبار خبر داد.

معاون مرکز پژوهش های کاربردی شرکت زمین شناسی با اشاره به اطلس ملی گرد و غبار که پیش از این ویرایش اول آن انتشار یافته هست، گفت: با تحقیقات انجام شده است و پیشرفت هایی که اخیرا حاصل شده، ویرایش دوم اطلس ملی را در سال 96 در دستورکار داریم.

وی گفت: در تهیه نقشه ها، تلفیق مجموعه ای از اطلاعات رسوب شناسی، ژئومورفولوژی، هواشناسی، خاک شناسی، پوشش سطح زمین و … با استفاده از تصویرهای ماهواره ای و پردازش های سنجش از دور، به عنوان مبنای کار قرار داده شد و سپس با پیمایش ­ های میدانی در سطح کشور و نمونه برداری، این اطلاعات صحت سنجی، تدقیق و بروز رسانی شدند.

مدیر طرح ملی گرد و غبار شرکت زمین شناسی با اشاره به تعاملات بین المللی با منطقه گفت: مدیریت منابع آب در منطقه و بحث آب های مشترک، دیپلماسی آب و دیپلماسی زیست محیطی بسیار حائز اهمیت هستند و در دستور کار قرار دارند.

بانک اطلاعات گرد و غبار تهیه می‌شود

شهبازی، شاخصه های طبیعی و مولفه های اقتصادی و اجتماعی را معیارهای مهم تعیین اولویت در برنامه مهار پدیده گرد و غبار بیان کرد و گفت: مساحت کانون های فعال، تعداد رخدادها و روزهای همراه با گرد و غبار، شاخصه های فیزیکی و آلایندگی کانون ها، حس نارضایتی، گرایش به مهاجرت، کم کردن میزان سرمایه گذاری، سرانه خسارت های اقتصادی در بخش های متفاوت صنعت حمل و نقل، ارتباطات، کشاورزی و انرژی از جمله مولفه های مهم قابل بررسی هستند.

وی، راهکارهای مقابله با گرد و غبار را مدیریت یکپارچه منابع آب، آمایش سرزمین، جمعیت و معیشت، احیاء اراضی، فناوری های تازه (بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، انرژی های تجدید پذیر خورشیدی و بادی)، بکارگیری توانمندی جوامع محلی، اتکا بر ظرفیت های محلی، همکاری بین دستگاهی و دیپلماسی منطقه ای و بین المللی عنوان کرد.

مدیر طرح ملی گرد و غبار شرکت زمین شناسی از تهیه بانک اطلاعاتی جامعی از گرد و غبار خبر داد.

شهبازی، دلایل وقوع و شدت یافتن پدیده گرد و غبار را دلایل جغرافیایی، اقلیمی، سیاسی و مدیریتی بیان کرد و گفت: موقعیت جغرفیایی درکمربند مناطق خشک دنیا و خشکسالی های شدید و مداوم به لحاظ جغرافیایی و بی ثباتی در منطقه، فقدان دیپلماسی منطقه ای آب و عدم تعهد کشور و فقدان دیپلماسی منطقه ای زیست محیطی و عدم تعهد کشورها را به لحاظ سیاسی حائز اهمیت دانست.

وی همچنین از تغییرات آب و هوایی، تغییرات الگوی جریان های عمومی جو و رخدادهای حدی به عنوان دلایل اقلیمی و ضعف قوانین موجود و سوء مدیریت منابع سرزمینی (آب، خاک، پوشش گیاهی، کشاورزی و …) را دلایل مدیریتی وقوع و شدت یافتن پدیده گرد و غبار یاد کرد.

واژه های کلیدی: منابع | اطلاعات | اطلاعات | هواشناسی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs