مو ایران ایرانی آمریکا ایرانی تروریسم

مو: ایران ایرانی آمریکا ایرانی تروریسم عربستان عربستان آمریکایی تروریستی دولت ترامپ داعش درایران

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مشورت کشور عزیزمان ایران با تعدادی از اعضای شورای امنیت شرکت ملل در عنوان یمن / سخنگوی وزارت امور خارجه

سخنگوی وزارت خارجه صبح روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود با رسانه‌ها با اشاره به قطعنامه اخیر شورای امنیت مبنی بر ایجاد آتش‌بس 30 روزه در سوریه، گفت: امیدواریم ای

مشورت کشور عزیزمان ایران با تعدادی از اعضای شورای امنیت شرکت ملل در عنوان یمن / سخنگوی وزارت امور خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه : مشورت کشور عزیزمان ایران با تعدادی از اعضای شورای امنیت شرکت ملل در عنوان یمن

عبارات مهم : ایران

سخنگوی وزارت خارجه صبح روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود با رسانه ها با اشاره به قطعنامه اخیر شورای امنیت مبنی بر ایجاد آتش بس 30 روزه در سوریه، گفت: امیدواریم این آتش بس اجرایی شود تا شاهد کم کردن خشونت و شروع ارسال کمک های انسان دوستانه به مردم سوریه باشیم.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی در پاسخ به پرسش خبرنگاری که مدعی بود کشور عزیزمان ایران در برابر کودک کشی های دولت اسد سکوت کرده از جمله اقداماتی که در غوطه شرقی صورت گرفته هست، گفت: عنوان سوریه موضوعی پیچیده و قدیمی هست، بازیگران زیادی در آن حضور دارند و امنیت، ثبات و آرامش مدت هاست که در آنجا وجود ندارد و درگیری ها در آنجا ادامه دارد.

وی با بیان اینکه چنین موضوعی قطعا مورد خوشایند هیچ کسی نیست، ادامه داد: امیدواریم که قطعنامه تازه شورای امنیت بتواند آتش بس را در همه نقاط سوریه برقرار کند و این زمینه فراهم شود که کمک های بشر دوستانه و انسان دوستانه به مردم سوریه انتقال یافته شود، کاری که از گذشته مورد توجه کشور عزیزمان ایران بوده است.

مشورت کشور عزیزمان ایران با تعدادی از اعضای شورای امنیت شرکت ملل در عنوان یمن / سخنگوی وزارت امور خارجه

قاسمی گفت: آتش پراکنی در سوریه فقط محدود به یک نقطه خاص نیست و ما حتی در دمشق نیز شاهد کشته شدن افراد بیگناه بر اثر درگیری ها هستیم و این درگیری ها در نقاط متفاوت وجود دارد.

وی تاکید کرد: امیدواریم که این آتش بس اجرایی شود تا خشونت ها در این منطقه کم کردن پیدا کند.

سخنگوی وزارت خارجه صبح روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود با رسانه‌ها با اشاره به قطعنامه اخیر شورای امنیت مبنی بر ایجاد آتش‌بس 30 روزه در سوریه، گفت: امیدواریم ای

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست تاکید کرد: ما نگاه صفر و صدی به برجام نداریم و قطعا برجام توانسته در حوزه های مختلفی دستاوردهایی را جهت کشور عزیزمان ایران به همراه داشته باشد.

قاسمی در تصویر العمل به پرسش خبرنگاری که مدعی بود آقای عراقچی گفته برجام هیچ سودی جهت ما نداشته هست، تصریح کرد: من اصل صحبت های آقای عراقچی را ندیده ام بنابراین نمی توانم در این ارتباط قضاوت کنم.

وی ادامه داد: برجام تاکنون منافع زیادی جهت ما به همراه داشته است و ما نگاه صفر و صدی به آن نداریم گرچه شاهد این هستیم که آمریکایی ها با کارشکنی های خود تلاش می کنند که نگذارند کشور عزیزمان ایران از منافع برجام به طور کامل استفاده کند.

مشورت کشور عزیزمان ایران با تعدادی از اعضای شورای امنیت شرکت ملل در عنوان یمن / سخنگوی وزارت امور خارجه

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی در مورد ادعاهای همسر نازنین زاغری مبنی بر اینکه همسر او قربانی اختلافات مالی و تسلیحاتی کشور عزیزمان ایران و انگلیس شده است هست، گفت: همان طور که خودتان نیز اشاره کردید این سخنان ادعاست. بحث زن زاغری یک بحث حقوقی و قضایی هست. ایشان در قوه قضاییه کشور عزیزمان ایران محکوم شده است اند و اکنون دوره محکومیت خود را طی می کنند.

بهرام قاسمی با بیان اینکه او فردی دو تابعیتی است و از نظر کشور عزیزمان ایران چنین موضوعی به رسمیت آشنا نمی شود، تصریح کرد: عنوان نازنین زاغری ربطی به وزارت خارجه و دیگر پرسشها مربوط به رابطه کشور عزیزمان ایران و انگلیس ندارد و یک عنوان خاص است.

سخنگوی وزارت خارجه صبح روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود با رسانه‌ها با اشاره به قطعنامه اخیر شورای امنیت مبنی بر ایجاد آتش‌بس 30 روزه در سوریه، گفت: امیدواریم ای

وی با تاکید مجدد مبنی بر اینکه وزارت خارجه دخالتی در پرونده وی ندارد، بیان کرد: این نوع فرافکنی ها از جمله اینکه زن زاغری گروگان رابطه مالی کشور عزیزمان ایران و انگلیس است نادرست است و این سخنان شاید ناشی از عدم آشنایی رابطه کشور عزیزمان ایران و انگلیس و همچنین سیستم قضایی و سیاست خارجی کشور عزیزمان ایران باشد.

این دیپلمات ارشد کشورمان در تصویر العمل به سخنان بعضی از مقامات آمریکایی در اجلاس امنیتی مونیخ مبنی بر اینکه کشورهای اروپایی نباید در کشور عزیزمان ایران سرمایه گذاری کنند و تلاش آمریکا جهت جلوگیری از حضور سرمایه گذاران اروپایی در ایران، گفت: سیاستی که آمریکایی ها در مورد کشور عزیزمان ایران و نهادهای ایرانی دنبال می کنند بر همگان روشن هست. جامعه جهانی مستقل از دیگران و بر اساس منافع ملی خودش تصمیم می گیرد.

مشورت کشور عزیزمان ایران با تعدادی از اعضای شورای امنیت شرکت ملل در عنوان یمن / سخنگوی وزارت امور خارجه

وی این سخنان را ادامه جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکایی ها علیه کشور عزیزمان ایران دانست به نحوی که رابطه کشور عزیزمان ایران با جامعه جهانی و کشورهای اروپایی به رابطه مطلوبی نزدیکی نشود.

قاسمی افزود: مقامات آمریکایی این سخنان را به صورت مرتب تکرار می کنند و حاصل این سخنان شکست های پی در پی آمریکایی ها در پیشبرد این سیاست هاست.

وی با اشاره به همکاری های اقتصادی کشور عزیزمان ایران با کشورهای متفاوت دنیا از جمله کشورهای اروپایی و پیشبرد سیاست های کشور عزیزمان ایران در این زمینه، تصریح کرد: ما با تعدادی از کشورها جهت پیشبرد روابط اقتصادی و گسترش آن در حال مذاکره هستیم و امیدواریم که این روند همچنان ادامه پیدا کند. به آمریکایی ها نیز توصیه می کنیم دست از اینگونه سیاست ها بردارند و در سیاست های خود عنوان خرد را مورد توجه قرار دهند.

قاسمی همچنین در مورد بیانات ضد ایرانی وزیر امور خارجه بحرین و تاکید او مبنی بر اینکه کشور عزیزمان ایران یک خطر جهت منطقه و دنیا عرب است و تصویر العمل کشور عزیزمان ایران به این سخنان چیست، گفت: بعضی از صحبت ها خیلی نیاز به پاسخ ندارند به خاطر اینکه به شدت بی ربط و نادرست هستند.

وی ادامه داد: بعضی از مقامات بحرین به سفارش دیگران و در جهت انجام وظایفی که جهت آنها مشخص شده است این سخنان بی ربط و یاوه گویی های نادرست را دارند و نباید به آن توجه کرد.

قاسمی همچنین در پاسخ به این پرسش که وزیر خارجه کشورمان طی چند وقت اخیر در چندین صحبت عنوان ایجاد مجمع گفت وگوهای منطقه ای در حوزه خلیج فارس را به جد مورد توجه قرار داده است و آیا کشور عزیزمان ایران برنامه ای عملی جهت تحقق این عنوان در نظر دارد یا نه؟ تصریح کرد: ما امیدواریم که بتوانیم همسایگان مان را به این ایده و تلاش جهت تحقق آن نزدیک کنیم.

وی با بیان اینکه منطقه ما جهت رسیدن به امنیت و ثبات نیازمند انجام حرکت جمعی از سوی کشورهای منطقه هست، گفت: در این منطقه ما شاهد درگیری ها و خشونت هستیم و دیگر منطقه نمی تواند درگیری های بیش از این را تحمل کند. در همین چارچوب کشورهای منطقه باید با همکاری با یکدیگر به راهکاری دست پیدا کنند تا بتوانند با انجام کاری هماهنگ پرسشها و مشکلاتی که وجود دارد را برطرف و جهت آن چاره اندیشی کنند و پیشنهاد کشور عزیزمان ایران مبنی بر ایجاد مجمع گفت وگوهای منطقه ای در همین چارچوب است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش که بعضی از تحلیل گران معتقدند که آمریکا و اسرائیل با اجرای سیاست نمایش آهن قراضه تلاش دارند به کشور عزیزمان ایران به خاطر فعالیت های موشکی اش فشار بیاورند، تصریح کرد: رفتاری که نماینده آمریکا در شرکت ملل انجام داد که البته بار اول او نبود زیاد نوعی نمایش و شو در جهت کشور عزیزمان ایران هراسی و کشور عزیزمان ایران ستیزی بود.

وی با بیان اینکه عده زیادی از مردم دنیا با توجه به آگاهی های که دارند می دانند نشانه از اجرای این نمایش ها و شوهای ناشیانه چیست، ادامه داد: کشور عزیزمان ایران از تمام توان خود در سطح دیپلماتیک جهت روشنگری و تبیین واقعیت های موجود استفاده می کند و آنچه که ما در طی این مشورت ها و گفت وگوهای خود دریافت کردیم این است که بسیاری از سیاستمداران، دولت ها و ملت ها و اندیشمندان دنیا به دولت ترامپ اعتمادی ندارند و می توانند به خاطر آگاهی هایی که دارند واقعیت را از دروغ تشخیص دهند.

قاسمی همچنین در پاسخ به این پرسش که امشب قرار است قطعنامه پیشنهادی انگلیس علیه کشور عزیزمان ایران با ادعای ارسال سلاح از سوی کشور عزیزمان ایران به یمن در شورای امنیت مطرح شود و از دیگر سو به نظر می رسد که روسیه در تلاش است که نامی از کشور عزیزمان ایران در این قطعنامه برده نشود و به طور کلی نظر کشور عزیزمان ایران در مورد این مساله چیست، گفت: در ابتدا تاکید مجدد می کنم که ما ارسال سلاح به یمن نداریم و این ادعاهایی که در این زمینه مطرح می شود فرافکنی است و به وسیله کسانی مطرح می شود که اقدام به تجاوز و خشونت علیه مردم یمن کرده اند.

وی با بیان اینکه ما هیچ گونه ارسال سلاح و تسلیحاتی به یمن نداریم، افزود: ما بر عنوان توقف خشونت در یمن که به وسیله عربستان و ائتلافی که این کشور ایجاد کرده تاکید داریم آیا که معتقدیم این خشونت ها و درگیری ها باعث ایجاد یک فاجعه انسانی در یمن شده است است.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: ما علاقه مند بودیم کسانی که صحبت از دلسوزی و حل مسئله یمن می کنند در مسیری حرکت کنند که پرسشها را پیچیده تر نکنند در حالیکه این قطعنامه نه تنها کمکی به مردم یمن نمی کند بلکه اوضاع را سخت تر می کند.

قاسمی با بیان اینکه قطعنامه ای که به وسیله انگلیس تهیه شده است به نوعی در جهت دفاع از متجاوز (عربستان) و ایجاد فضای امن جهت آن هست، تصریح کرد: در این ارتباط یک نوع تناقض در واکنش‌ها و عملکرد دولت انگلیس دیده می شود. دولت انگلیس باید موضع خود را در این ارتباط روشن کند و از دیگر سو باید توجه داشت عموم سلاح هایی که علیه مردم یمن مورد استفاده قرار گرفته انگلیسی و آمریکایی بودند و این سلاح ها از سوی این دو کشور به کشور متجاوز صادر شده است اند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه طی روزهای گذشته کشور عزیزمان ایران با تعدادی از اعضای شورای امنیت شرکت ملل در این مورد تماس و مشورت هایی داشته و تلاش داشته است که با توجه به شناختی که از مجموعه منطقه و یمن دارد توجه آنها را به فاجعه ای که این قطعنامه می تواند در یمن و منطقه ایجاد کند، جلب کند، ادامه داد: ما باید تا بعدازظهر صبر کنیم که ببینیم چه اتفاقی می افتد. قطعا این بیانیه اشتباه و غلط هست، کمکی به حل و فصل پرسشها یمن نمی کند و به نوعی در جهت تشویق متجاوز و متجاوزین به یمن است.

وی در ادامه این نشست که حدود یک ساعت به طول انجامید در پاسخ به سوالی مبنی بر مشورت های کشور عزیزمان ایران با روسیه و ترکیه جهت توقف خشونت ها در غوطه شرقی، تصریح کرد: سه کشوری که روند آستانه را دنبال می کنند با یکدیگر مشورت ها و گفت وگوهایی در مورد پرسشها سوریه دارند. در این چارچوب مشورت هایی نیز با دولت سوریه وجود دارد. ما در کشور عزیزمان ایران بارها گفته ایم که بی ثباتی و کشتار مورد تایید ما نیست و ما همواره جهت بازگشت امنیت در این منطقه تلاش کرده ایم. امیدواریم قطعنامه اخیر شورای امنیت بتواند فضایی را ایجاد کند که آرامش در این منطقه ایجاد شود.

قاسمی همچنین در مورد ادعای بعضی از رسانه های آمریکایی مبنی بر همکاری های آمریکا و عربستان در ارتباط با عنوان هسته ای، گفت: من در جریان شرح مکانیزم های توافقات و همکاری های دو کشور در حوزه هسته ای به صورت دقیق نیستم ولی باید زیاد این عنوان را به نوعی طنز دانست آیا که عربستان از توانمندی و زیرساخت های مهندسی و انسانی مورد نیاز در این زمینه برخوردار نیست و باید توجه داشت هر چیزی را نمی توان با دلار خرید و نگهداری کرد، عنوان مورد اشاره عنوان حساسی است.

وی با بیان اینکه این عنوان مورد رصد و توجه ماست، گفت: باید در این زمینه صبر کرد و شاید این سخنان و اخبار در یک فضای روانی و تبلیغات خاصی مطرح می شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اعلام مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه در ماه می سفارت خود را از تل آویو به بیت المقدس انتقال یافته می کنند و آیا کشورهای اسلامی در این زمینه به غیر از برگزاری نشستی که در استانبول برگزار شد اقدام دیگری انجام خواهند داد یا نه؟ گفت: مواضع کشور عزیزمان ایران در مورد عنوان فلسطین، رژیم اشغالگر قدس و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس کاملا مشخص است.

وی با بیان اینکه ما در این زمینه مشورت ها و تماس هایی را با کشورهای اسلامی داشته ایم و داریم، افزود: متاسفانه این عنوان نیز یکی از سیاست های غلط آمریکاست و این کشور در آینده تاوان این سیاست های غلط را می پردازد.

قاسمی با بیان اینکه متاسفانه با نابخردی در تصمیمات آمریکا در اینگونه پرسشها مواجه هستیم، گفت: مقابله با اینگونه تصمیمات نیاز به اجماع جدی در دنیا اسلام دارد و ما امیدواریم دنیا اسلام حرکت بسزایی را در این زمینه انجام دهد.

سخنگوی وزارت خارجه که در ابتدای صحبت های خود اتفاق سقوط هواپیمای پایتخت کشور عزیزمان ایران ـ یاسوج متعلق به شرکت آسمان را به خانواده جان باختگان تسلیت گفت و جهت آنها آرزوی صبر از خداوند متعال کرد، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بعضی معتقدند نشانه کشور عزیزمان ایران از مطرح کردن تشکیل مجمع گفت وگوی منطقه ای و همچنین شبکه سازی امنیتی، هژمونی کشور عزیزمان ایران هست، اظهار کرد: بحث هژمونی کشور عزیزمان ایران در منطقه مطرح نیست. کشور عزیزمان ایران با کشورهای منطقه روابطی مبتنی بر احترام متقابل دارد. کشور عزیزمان ایران به عنوان کشوری قدرتمند و موثر در منطقه حتما می تواند نقش عمده ای در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه ایفا کند و پیشنهاد کشور عزیزمان ایران در مورد مجمع گفت وگوهای منطقه ای نیز در همین چارچوب است به نحوی که کشورهای منطقه با یکدیگر در ایجاد ثبات و امنیت همکاری داشته باشند.

خبرنگار دیگری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه پرسید که به تازگی نشستی در سنگال برگزار شده است و در این نشست اعلام شده است که عربستان از توانمندی مورد نیاز جهت مدیریت حج و نگهدای از اتباع متبرکه برخوردار نیست، نظر کشور عزیزمان ایران در این ارتباط چیست، اظهار کرد: از دیرباز در مورد نوع مدیریت هیات حاکمه عربستان بر عنوان حج بحث های زیادی مطرح بوده، اشکالاتی به این کشور وارد شده است و بعد از اتفاق منا این پرسشها شدت بیشتری پیدا کرده است و ما فکر می کنیم که در دنیا اسلام و مجموعه مردم مسلمان باید در این خصوص فکری شود و نهایتا به راهکاری دست پیدا کنیم که بتواند در جهت بهینه سازی مدیریت حج اقدام اساسی و همگانی صورت بگیرد. باید در همین چارچوب راهکارهای بهتری پیشنهاد شود و در مسیر اجرایی شدن آنها اقداماتی صورت بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سفیر کشور عزیزمان ایران در انگلیس به تازگی در مورد نتیجه های سفر آقای عراقچی به لندن و انجام گفت وگوهای سیاسی یکسان بین دو کشور اعلام کردند که کشور عزیزمان ایران و انگلیس به اشتراک نظرهای خوبی در مورد پرسشها منطقه دست پیدا کرده اند این در حالی است که قرار است امشب قطعنامه پیشنهادی انگلیس علیه کشور عزیزمان ایران با ادعای واهی ارسال اسلحه از سوی کشور عزیزمان ایران به یمن در شورای امنیت شرکت ملل مطرح شود، گفت: همه این پرسشها را نمی توان در حوزه سیاست خارجی به یکدیگر متصل کرد و این پرسشها با توجه به اوضاع منطقه دستخوش تغییرات می شود. من خبر سفیر کشور عزیزمان ایران را ندیدم ولی شنیدم که در این مفهوم و چارچوب مطلبی را توئیت کردند. در سفر آقای عراقچی به انگلیس فرصتی تهیه آن انجام شد که دو طرف اطراف پرسشها دوجانبه، بین المللی و منطقه ای با یکدیگر گفت وگو کنند. در این سفر اطراف عنوان یمن نیز صحبت شد البته ما در هر گفت وگو و تماسی با توجه به شرایط نابسامان یمن و اوضاع بحرانی در این کشور این عنوان را مورد توجه قرار می دهیم. با دولت انگلیس نیز در این خصوص صحبت کردیم ولی این صحبت به این معنا نیست که دولت انگلیس سیاست های خود را دنبال نکند. ما یک واکنش‌ها ناصادقانه از سوی دولت انگلیس در این زمینه مشاهده می کنیم. این کشور علیرغم شعارهایی که در مورد یمن و حل و فصل صلح آمیز بحران یمن مطرح می کند نهایتا تلاش می کند که از سازوکارهای بین المللی جهت دفاع از متجاوز استفاده کند.

وی بار دیگر تاکید کرد: در مورد قطعنامه مورد اشاره نیز باید تا بعدازظهر صبر کنیم تا ببینیم چه اتفاقی می افتد.

قاسمی همچنین در مورد اختلاف نظر کشور عزیزمان ایران و ترکیه در مورد بحث سوریه بخصوص منطقه عفرین، تصریح کرد: ما در مورد مساله سوریه از سال های گذشته با ترکیه در تماس بوده ایم. در مورد بعضی از پرسشها اشتراک نظرها و در مورد بعضی نیز اختلاف نظرها داریم.

وی همچنین به مشورت های اخیر روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در مورد مساله سوریه اشاره کرد و گفت: قرار شده است به دعوت آقای اردوغان نشست روسای جمهور سه کشور در ماه می در ترکیه برگزار شود و وزیران خارجه سه کشور نیز در آینده نزدیک در ادامه روند آستانه با یکدیگر مذاکراتی را در قزاقستان خواهند داشت.

قاسمی با بیان اینکه این گفت وگوها و مشورت ها می تواند در حل بعضی از اختلاف نظرها موثر باشد و منجر به زیاد کردن اشتراک نظرها شود، گفت: تلاش ما بازگشت آرامش به سوریه، ایجاد ثبات در این کشور و مبارزه با تروریسم است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا آقای عراقچی در جریان سفری که به مونیخ داشتند علاوه بر عنوان یمن، با معاونین وزرای خارجه انگلیس، ایتالیا، فرانسه و آلمان اطراف پرسشها دیگری نیز مشورت داشتند یا نه؟ گفت: آقای ظریف و آقای عراقچی در جریان سفر به مونیخ و شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ ملاقات های زیادی را در حاشیه این نشست داشته اند و در این ملاقات ها طیف مختلفی از پرسشها مورد بررسی قرار گرفته و یکی از این پرسشها عنوان یمن بوده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد تشکیل هیات دوستی پارلمانی بین کشور عزیزمان ایران و هند و سفر این هیات های پارلمانی به پایتخت کشور عزیزمان ایران و دهلی نو، اظهار کرد: روابط کشور عزیزمان ایران و هند طی سال های گذشته روند رو به رشدی داشته است و ما در همین چارچوب شاهد این بودیم که آقای روحانی رییس جمهور به تازگی سفری را به هند انجام دادند و مشورت ها و گفت وگوهای خوبی بین دو مقامات دو کشور صورت گرفت که منجر به تفاهمات مناسبی نیز شد.

وی ادامه داد: در ادامه این مسیر جهت نخستین بار گروه دوستی پارلمانی دو کشور در کشور عزیزمان ایران تشکیل شد و هم اکنون این گروه دوستی در هند به سر می برد و قرار است با همتایان خود و دیگر مقامات هندی مذاکراتی داشته باشد.

قاسمی با بیان این که «امیدواریم بعد از این سفر گروه دوستی پارلمانی کشور عزیزمان ایران و هند در پارلمان هند نیز ایجاد شود»، خاطرنشان کرد: قطعا این گروه های دوستی پارلمانی می توانند نقش بسزایی در توسعه روابط دو کشور داشته باشند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که وزیر امور خارجه هفته گذشته بعد از دیداری با لاوروف وزیر خارجه روسیه داشتند در توئیتی نوشت که روسیه می تواند نقش مهمی در بحث منطقه خلیج فارس و همچنین تحقق مجمع گفت وگوهای منطقه ای در خلیج فارس داشته باشد و آیا در این چارچوب روسیه می تواند نقشی میانجیگر بین کشور عزیزمان ایران و عربستان ایفا کند؟ تصریح کرد: با توجه به نوع رابطه کشور عزیزمان ایران و روسیه و جایگاه روسیه در تحولات غرب آسیا و همکاری های دو کشور در مساله سوریه و مبارزه با تروریسم، قطعا همکاری های دو کشور در دیگر حوزه ها نیز می تواند بر روند پرسشها موثر و تاثیرگذار باشد.

قاسمی تاکید کرد: اگر نگاهی درازمدت به پرسشها در منطقه داشته باشیم قطعا همکاری های کشور عزیزمان ایران و روسیه و همچنین دو کشور با دیگر کشورها می تواند نقش مهم و ثمربخشی جهت منطقه و حل پرسشها و بحران های موجود داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که اخیرا مقامات آمریکایی اعلام کردند که قرار است مذاکراتی بین کشور عزیزمان ایران و اروپا در پرسشها منطقه صورت بگیرد و عده ای نیز مشورت های اخیر عراقچی با معاونین وزرای خارجه بعضی از کشورهای اروپایی در مورد یمن را نخستین دور از این مذاکرات عنوان کردند، گفت: ما اطراف همه پرسشها و مباحث منطقه ای با تمام کشورهایی که رابطه داریم مشورت و تبادل نظر داریم و ما مشکلی با گفت وگو و مشورت در مورد پرسشها منطقه با کشورهایی که با آن ها رابطه داریم، نداریم. با اروپایی ها نیز همچون گذشته در مورد این پرسشها مشورت ها و گفت وگوهایی داشتیم و اگر منظور شما موضعی است که کشور عزیزمان ایران قبلا مطرح کرده بود مبنی بر این که در مورد بعضی از مباحث از جمله سیاست هایش در مورد پرسشها منطقه با اروپایی ها و دیگران مذاکره ای ندارد، باید بگویم کماکان این سیاست وجود دارد. ما مذاکره ای با دیگر کشورها در مورد سیاست های منطقه ای خود نداریم، ما کشور مستقلی هستیم و خودمان در مورد چگونگی روابط مان با دیگر کشورها و همچنین سیاست های منطقه ای مان تصمیم گیری می کنیم و آن سیاست ها را اجرایی می کنیم.

قاسمی در این چارچوب افزود: باید توجه کنیم که عنوان گفت وگو و مشورت با عنوان مذاکره متفاوت است.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه صحبت های خود در مورد وقت دقیق سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران، تصریح کرد: من تاریخ دقیق انجام این سفر را نمی دانم ولی انجام این سفر در دستور کار دو کشور است و قطعا در جریان این سفر در مورد طیفی از پرسشها از جمله پرسشها دوجانبه، گسترش همکاری های اقتصادی دو کشور، پرسشها منطقه ای و بین المللی و همچنین آخرین تحولات در اتحادیه اروپا مشورت و گفت وگو خواهیم کرد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که یکی از اعضای اخیر کنگره آمریکا که چندی پیش از وقوع ناآرامی ها در کشور عزیزمان ایران حمایت کرده بود به تازگی در آلبانی با سران منافقین دیدار کرده است و نظر کشور عزیزمان ایران در این ارتباط چیست، گفت: این یک نوع دخالت آشکار آمریکا در امور داخلی کشور عزیزمان ایران و حمایت از تروریسم است علیرغم شعارهایی که این کشور در بحث مبارزه با تروریسم مطرح می کند.

قاسمی با بیان این که «خود اسناد آمریکا نیز بر تروریست بودن این گروه تاکید دارد»، گفت: ما این عمل را نوعی اقدام مداخله جویانه و حمایت از تروریسم و برخورد دوگانه آمریکا با این عنوان می دانیم و این نوع رفتارها قطعا از جانب ملت کشور عزیزمان ایران محکوم است.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد نوع عملکرد آمریکایی ها در ارتباط با عنوان برجام، گفت: رییس جمهور این کشور و هیات حاکمه آن نتوانستند در این خصوص به یک جمع بندی مورد نیاز برسند و صداهای متفاوت و بعضا گوناگون و متنوعی در این ارتباط از درون آمریکا شنیده می شود.

وی تاکید کرد: همانطور که پیش از این اشاره کردیم به نظر می رسد نشانه مهم آمریکایی ها ایجاد یک فضای روانی است به نحوی که کشور عزیزمان ایران نتواند از مزایا و منافع برجام به طور کامل بهره مند شود.

قاسمی افزود: من نمی توانم در مورد واکنش‌ها آینده آمریکا در ارتباط با برجام قضاوتی کنم و فکر می کنم جمع بندی قطعی در آمریکا جهت خروج از این توافق وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد تفاهمات صورت گرفته بین کشور عزیزمان ایران و هندوستان در جریان سفر رییس جمهور به این کشور و عنوان حضور و سرمایه گذاری هندی ها در سواحل مکران، تصریح کرد: در سفر اخیر رییس جمهور به هند توافقات و مذاکراتی راجع به همکاری های دو کشور در مورد مباحث متفاوت از جمله انرژی صورت گرفت و ما به این مذاکرات و مشورت ها ادامه می دهیم. امیدواریم با مشورت با سایر کشورهای منطقه نتیجه های گفت وگوها و مشورت ها به نحوی باشد که به سود تمام کشورهای منطقه و تحقق صلح و ثبات در آن منجر شود.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | وزارت خارجه | وزیر امور خارجه | وزیر خارجه کشور | وزارت امور خارجه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs